vägglampa, Ateljé Lyktan, Åhus 1940-tal.
Stomme i lackad metall, genombruten skärm i mässing i from av blommor och blad, uttag för en lampa, märkt Ateljé Lyktan Åhus, höjd 47 cm.
Smärre slitage.