vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, 1900-talets början.
Överfång med etsad dekor av blommor i ljus lila och grönt mot vit frostad fond, signerad Gallé. Höjd 31,2 cm.
Mynningsnagg, smuts invändigt.