taklampa "Dahlias", Frankrike 1920-30-tal.
Formgjuten opaliserande glasmassa, signerad R Lalique samt invändigt R LALIQUE, diameter 30,5 cm, skålens höjd 15 cm.
Några små nagg, linjer i glaset, sannolikt märken efter gjutformen, sannolikt senare kedja.
Félix Marcilhac, "René Lalique 1860-1945 maitre-verrier analyse de l'oeuvre et catalogue raisonné", Les éditions de l'Amateur, Paris, 1994. Se sid 592, katalognummer 2011.
Modellen formgiven år 1921.