Madeleine Pyk – en samling F769
1291697

Mästerstyckeskåp, för Mathias Wilhelm, Stockholm 1755, Rokoko.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
7 120 - 9 500 EUR
8 180 - 10 900 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Ritningen daterad 28 jan 1755. Fanerat i valnöt. Rundade hörn med dekor av korintiska kapitäl. Beslag och listverk av mässing. Två lådor, ett dörrpar därbakom tre lådor och tre hyllplan. Höjd 218, längd 177, bredd 69 cm. Nyckel medföljer

Tilläggslista

Höjd 218, längd 177, bredd 69 cm.

Torsten Sylvén, Mästarnas möbler Stockholmsarbeten 1700-1850. Norstedts förlag AB 1996. Se sidor 370 och 372.