100
1291757

Konsolur, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-1784) Fodral av Jöns Efverberg (1768-1777), Rokoko.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 440 - 6 660 EUR
4 630 - 6 940 USD
Klubbat pris
125 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerat med valnöt. Beslag av förgylld mässing. Krön med sittande Mercurius. Vitlackerad urtavla märkt "Pr Ernst Stockholm". Urets höjd 93, total höjd med konsol 123, bredd 46 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Proveniens

Svensk privatsamling
Därefter i arv

Torsten Sylvén, Mästarnas Möbler, Stockholm 1996, se sid 288.