Dryckeskanna, silver, ostämplad, sannolikt Riga 1600-talets andra hälft.
Delvis förgylld. Cylindrisk, på tre kulfötter. Liv och lock med heltäckande graverade scener ur historien om den förlorade sonen. Höjd 22 cm, vikt 1692 gram.
Proveniens
Svensk privat samling
×
Logga in
Kunde inte logga in