19
1297754

Byrå, Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), Gustaviansk.

Utropspris
80 000 - 120 000 SEK
7 100 - 10 600 EUR
7 410 - 11 100 USD
Klubbat pris
140 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med jakaranda, amarant, oxel, citronträd samt lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Förkroppad front samt rundade hörn. Längd 113, bredd 54, höjd 85 cm. Nyckel medföljer.

Proveniens

Svensk privatsamling.
Därefter i arv.