Fanerat med mahogny, färgad lönn, björk, rosenträ, amarant med flera träslag. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar på övre lådan med blommor. Undre och mittersta lådan med medaljong upphängd i bandrosett och lagergirlander. Sidor med urnor. Längd 76, bredd 49, höjd 84 cm. Nyckel medföljer.