Röd sammet med polykroma broderier i silke och metalltrådar. Dekor av stor medaljong, inskriptioner på tre olika ställen, fåglar och hörnornament. Bred bård med blomranka. Fodrad.
Ställvis något slitage, smärre skador och lagningar.
Privat samling.
Nationalmuseum, Stockholm, "Persisk konst i Sverige", 17 april-12 augusti 1973, kat nr 189.