29
1314804

Sekretär, tillskriven Jöns Efverberg (mästare i Stockholm 1768-1777), Gustaviansk.

Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
2 660 - 4 440 EUR
2 780 - 4 630 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med bl. a björk, valnöt och jakaranda. Beslag av förgylld mässing. Åtta lådor och fack bakom klaff. Nedtill två lådor. Inläggningar av lagerkrans med rosett samt frukter och festonger. På gavlarna festonger. Längd 102, bredd 49, höjd 100 cm. Nycklar medföljer.

Jöns Efverberg (född i Skåne 1729) blev enligt Kommerskollegiums beslut 1770 utnämnd till slottssnickare och ebenist under Hallrätten. I mantalslängden 1770 nämns han som snickare vid drottningens slott [Drottningholm]. Värt att notera att Georg Haupt blev slotts- och hovsnickare nästan samtidigt. Fem år senare blev han genom sitt mästerstycke ansluten till snickarämbetet i Stockholm. Detta mästerstycke, sålt 2018 på Bukowskis Important Winters Sale 613, nr 44, är speciellt på flera vis. Det är ett av endast fyra mästerstycken gjorda i form av en byrå, därtill det andra mästerstycket som gjordes i den nya gustavianska stilen efter Georg Haupts skrivbord 1770. Att Efverberg och Haupt måste haft ett samröre är tydligt. Efverberg modellerade sitt mästerstycke efter Haupts berömda vaktsäng i form av en byrå från 1770-talets första hälft, i dag på Drottningholm. På auktionens sekretär är influenserna från Georg Haupt tydliga i de svängda benens profil och dess inläggningar i fält och cirklar, samt i användandet av skuggning i intarsian för att skapa en tredimensionell effekt.