30
1291700

Tebord, med fajansbricka, originalunderrede tillskrivet Gottlieb Iversson, Sengustavianskt

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 760 - 11 000 EUR
9 120 - 11 400 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Bord fanerat i mahogny. På raka nedåt avsmalnande ben med avslutande hjultrissor. Sarg med fyra lådor. Sannolikt Rörstrand. Motiv från Drottningholm. Skivan undertill märkt P:G:S:No 30. Total längd 114, bredd 85, höjd 78 cm. Bricka 89 X 61 cm. Nyckel medföljer.

Proveniens

Sålt på Bukowskis auktion A389, hösten 1971, katalognummer 424, avbildat pl 59.

Attribueringen gjord av Torsten Sylvén enligt medföljande kopia på utlåtande från 1999