305
1291693

Matta, semiantik Kina, ca 348,5-350 x 279,5-282,5 cm.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 570 - 1 740 EUR
1 640 - 1 830 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Benvit botten med medaljong av påfåglar och grenar i benvitt, brunt samt olika blå nyanser. I hörnen påfågel, berg och blommor. Ljusblå innerbård med molnranka. Benvit huvudbård med blommande grenar.

Det bruna garnet ställvis korroderat. Något slitage, smutsig, fläckar, lagningar, obetydliga malskador. Baksidan med smärre fällningar, sidorna med obetydliga trampveck.

Proveniens

Privat samling från en svensk adelsfamilj.