317
1320249

Meditationsmatta, semiantik Ningxia, Kina, ca 122 x 60-61 cm (samt en kortsida med ca 0,5 cm senare slätväv).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris

Två rutor. Ljust terrakottafärgad botten med polykrom medaljong och hörnornament med stiliserade blommor. Ljust terrakottafärgad bård med blomrankor och symboler.

Det mörkbrunfärgade garnet något korroderat. Något slitage och smutsig, smärre fläckar och skador. Långsidorna med smärre trampveck och skador, senare kortsidor.

Proveniens

Nessims samling.