Brunröd botten med tre rader tauk nuska göls och underornament i benvitt, rött, grönt, blått, brunt och mörkgult. Benvit huvudbård med stor blomranka liknande båtar i vågor.
Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar och gamla malskador, lagningar, ställvis skör (bryts). Kortsidorna saknar några knutrader.