41
1320803

Klaffbord, av Johan Öman (mästare i Stockholm 1815-1833), Empire.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 110 - 1 390 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Även kallat Divansbord. Fanerat med pyramidmahogny. Peltaformad centralfot på fyra bevingade lejontassar. Förgyllda beslag av mässing. Låda med etikett:" Johan Öman Snickare och Schatullmakare, Stockholm, Huset No 5, i hörnet av Regeringsgatan och Enkehusgränd". Hjultrissor. Längd 91 +27+27 (145), bredd 72, höjd 78 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.

Groth, Håkan: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991. Jämför analogt bord i kronprins Oskars förmak på Rosendals slott, bild 187 sid 202.

Johan Öhman levererade mycket av de fanerade möblerna åt Karl XIV Johan vid inredandet av Rosendals slott på Djurgården.