698
1301829

Okänd konstnär 1800/1900-tal

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Okänd konstnär 1800/1900-tal

"Apollo di Belvedere"

Kopia efter antik. Marmor, höjd 50,5 cm hög.

Detta skulptur är en kopia efter den berömda statyn "Apollo di Belvedere" som är en romersk marmorskulptur från 100-talet e.Kr som sedan 1500-talet är placerat i Vatikanpalatset. Den är i sin tur en kopia av ett förlorat grekiskt original från cirka 300-talet f.Kr.

Det finns monumentala kopior exempelvis i Uppsala universitets huvudbyggnad samt i Drottningholms parken framför teatern.