92
1302315

SPEGEL, av Lago Lundén (spegelmakare i Stockholm 1773-1819), Sengustaviansk.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 600 - 1 780 EUR
1 680 - 1 870 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och bronserad. Krön med medaljong med klassicerande motiv. Delvis genombruten dekor av akantus. Krön med rosette med plym. Fasetterat glas. Signerad LL samt med Stockholms hallstämpel 1791. Höjd 203, bredd 81 cm.