"Drake", vilstol, IKEA, efter 1971.
Glasfiberarmerad polyeterstomme kromat stålrör, fastklistrad kanalsydd polyeterdyna klädd med manchester, höjd 74 cm, längd 160 cm.
Slitage.
Del ur den kurerade samlingen "The wild and the vivid 1970s".
Siesing, Andreas, Svenska 70-talsmöbler: i plast, stål, furu och manchester 1969-1980, Lindelöws bokförlag, Göteborg, 2021 sid. 147.
Juvelen i IKEA:s plastkollektion under det tidiga 1970-talet var vilstolen "Drake". Upphovsmannen Thomas Fränninge titulerades som Ingenjör i katalogerna efter att ha bidragit med kunskap om hur plast kunde gjutas. Fränninge tillverkade själv sittskalen till Drake och levererade till IKEA. Fränninges egna ord om plasten som materiel: