vilstol, "Lucas", IKEA, 1970-tal.
Stomme i förkromade stålrör, sits klädd i orange textil, höjd 90 cm, längd 155 cm.
Slitage.
Del ur den kurerade samlingen "The wild and the vivid 1970s".
Modellen avbildad på omslaget till IKEA-katalogen säsongen 1974/75.
Siesing, Andreas, Svenska 70-talsmöbler: i plast, stål, furu och manchester 1969-1980, Lindelöws bokförlag, Göteborg, 2021, sid. 358.