197
1353602

Ulla Lemberg

(Sverige, Född 1946)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
48 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Ulla Lemberg
(Sverige, Född 1946)

"Sex Pistols Johnny Rotten & Sid Vicious, Denmark Street, London 1977"

Signerad Ulla Lemberg och numrerad 1/5. Framtagen senare. Hela intäkten vid försäljningen av detta verk tillfaller kulturstiftelsen Change Attitude. Pigment print, bildyta 95 x 143 cm.

Proveniens

Tres Hombres Art, Halmstad.

”Det är på min 12-åriga födelsedag som jag av min mamma Alice och pappa Johan får min första kamera. Efter ett par år med min kamera i ständigt sällskap är jag helt uppslukad av att ”frysa” vad jag ser och upplever. Jag bestämmer mig för att mitt yrke ska vara fotograf.”

I mitten på 1960-talet började Ulla Lemberg studera fotografi på Christer Strömholms legendariska fotoskola i Stockholm. Med erfarenhet från tidningarna Kvällsposten och Arbetet blev hon 1970 anställd på Aftonbladet, som första kvinnliga fotograf. Där arbetade hon till 1984 och sedan dess har hon arbetar som frilans filmare och fotograf med hela världen som sitt arbetsfält.

Det var i London i april 1977, som Ulla Lemberg exklusivt bjöds in för att fotografera punkbandet Sex Pistols två frontfigurer Sid Vicious och Johnny Rotten. Deras lilla slitna hus på Denmark Street hade två våningar. På övervåningen ett litet rum med två sängar, madrasser slängda på golvet. Undervåningen var fylld med instrument och förstärkare. Sex Pistols var sedan månader tillbaka bojkottade av samtliga skivbolag i England, och framträdde endast i smyg på förbjudna konserter. Lemberg beskriver bilden ”På besök hos blyge Sid som tränar på sin bas. En trött, grubblande Johnny anstränger sig för att lyssna”.

Ulla Lemberg har under åren 1984-2014 producerat ett flertal utställningar såsom ”Se Kvinnan”, ”Kära Barn” och ”Jordens Salt” samt flera dokumentärfilmer, bland annat ”När Ingen Ser” och ”Vittnena”. Hennes verk har därmed visats i 35 olika länder. Hon har även skrivit ett flertal böcker och var medverkande till det omtalade ”Dokumentet” (1979) där Aftonbladets kvinnliga journalister ifrågasatte och beskrev de manliga kollegornas sexism, alkoholism och sexuella trakasserier. En föregångare till det globala uppropet #meetoo med start 2017.

År 2011 grundade Ulla Lemberg den globala kulturstiftelsen Change Attitude, som med kultur som verktyg arbetar för att beröra människor, och på det sättet vara med om att skapa en värld där sexualiserat våld mot världens barn för alltid upphör att existera.

Citat från ullalemberg.se