353
1340095

John Virtue

(Storbritannien, Född 1947)
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 100 - 15 300 EUR
13 700 - 16 000 USD
Klubbat pris

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
John Virtue
(Storbritannien, Född 1947)

"Landscape No. 177"

Signerad John Virtue och daterad 1992-1993 a tergo. Akryl på duk 92 x 122 cm.

Proveniens

Bernard Jacobson Gallery, London, inköpt av David Bowie från ovan.
David Bowie Collection.
Sotheby's, "Bowie/Collector, Part II: Modern & Contemporary Art", 11 november 2016, lot 277.
Privat samling, Stockholm.