Contemporary Art & Design 635

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
3Mats Theselius, skåp, "National Geographic”, trippelvariant, Källemo, efter 1990.Benställningen något ocentrerad.
19Ingo Maurer, taklampa "Uchiwa", M Design, sannolikt 1970-tal.sannolikt 1970-tal.
24Paolo Pallucco, & Mireille Rivier, fåtölj, "Barba D'Argento", Pallucco, Italien, efter 1986.This chair is in great original condition. Only minor marks and natural patina. Please find pictures and condition report attached.
38Tom Dixon, matta, "Maze", handtuftad, ca 478 x 478 cm, "MAZE By ASPLUND".Specialbeställd 2011.
46matta, tuftad, efter Fernand Léger, ca 272,5 x 159 cm.Enligt ägaren inköpt 1985 på Nordiska Galleriet och i limiterad upplaga./Något "bubblig".
59Jonas Bohlin, matbord, "Ekvator", Jonas Bohlin Design AB, Stockholm, efter 1997.Skivan är inte i läder utan i Linoleum. Modellen heter Ekvator.
103Tobia Scarpa, bordslampa, "Biagio", Flos Italien.Ej (d) Droit de suit
134Maria Miesenberger, "Utan titel/Ohne Titel (Början/Der Anfang)", 1992-2000.Upplaga 2/5.
157Lennart Nilsson, "Tumsugaren", 1974.Denna bild togs 1974.
245Fredrik Wretman, "Minitrans".Korrekt titel är "Minitrans"
289Maria Miesenberger, "Reflection on the Presence of Time #3".Edition 2/5.
306Martin Wickström, "Blue in Green".Inköpt direkt av konstnären. Utställd hos Amerikanska ambassadörens residens på Djurgården.
308Ernst Billgren, ”Fantomen”.Katalogiseringen är uppdaterad med utställningsinformation och litteratur, se webkatalog.
389Christo & Jeanne-Claude, "The Gates (Project for Central Park, New York City)".Korrekt teknik är färgserigrafi. Korrekt utrop är 35.000 - 40.000 SEK.

Utdragna föremål

Nr.
267
334
359
376
376A
377
377A
387

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.