Contemporary Art & Design 635

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1Mats Theselius, vikskärm "Rörligt objekt", Källemo efter 1989.80 000 SEK
2Mats Theselius, fåtölj ”Aluminium chair”, ed. 90/200, Källemo efter 1990.115 000 SEK
3Mats Theselius, skåp, "National Geographic”, trippelvariant, Källemo, efter 1990.36 000 SEK
4Mats Theselius, "Canapé", ed. 15/35, Källemo efter 1991.75 000 SEK
5Jonas Bohlin, ”Concrete”, karmstol, Källemo efter 1981.110 000 SEK
6Jonas Bohlin, golvlampa, "En dubbel espresso", Källemo, efter 1987.11 000 SEK
7Jonas Bohlin, ”En dubbel espresso”, golvlampa, Källemo, efter 1987.13 000 SEK
8Jonas Bohlin, "Concav", liggfåtölj, Källemo, Värnamo ca 1985.30 000 SEK
9Jonas Bohlin, skåp "Slottsbacken", ed. 20/200, Källemo efter 1987.155 000 SEK
10Jonas Bohlin, "Sto", stol, ed. 17/70, Jonas Bohlin Design AB, Stockholm, efter 1990.28 000 SEK
11Jonas Bohlin, "Sto", stol, ed. HC1/VII, Jonas Bohlin Design AB, Stockholm, efter 1990.24 000 SEK
12John Kandell, objekt/skåp "Kasper", ed. HC II/V, Källemo, efter 1989.32 000 SEK
13John Kandell, skåp, variant av "Arkitektskåpet", ed. 17/20, Källemo, efter 1989.9 000 SEK
14Thomas Sandell, skåp, "Panik", sannolikt unikt, Stockholm 1990.20 000 SEK
15soffbord, Asplund, efter 1995.Återrop
16Mats Theselius, fåtölj "The Ritz", edition 84/90, Källemo, efter 1994.46 000 SEK
17Mats Theselius, fåtölj, "el Rey", ed. 74/360, Källemo efter 1999.95 000 SEK
18Mats Theselius, fåtöljer, ett par, ”Aluminium”, Källemo, efter 1990.40 000 SEK
19Ingo Maurer, taklampa "Uchiwa", M Design, sannolikt 1970-tal.55 000 SEK
20Piero Fornasetti, bordslampor, ett par, “Panoplie”, Milano Italien 1950-60-tal.26 000 SEK
21Marco Zanuso, fåtöljer, ett par, "Lady Chair", Arflex, Italien efter 1951.26 000 SEK
22Vico Magistretti, "L'impiccato", taklampa, Artemide, Milano, Italien 1960-tal.4 500 SEK
23Angelo Mangiarotti, sideboard, "Eros", modell P80, Skipper, Italien, 1970-80-tal.85 000 SEK
24Paolo Pallucco, & Mireille Rivier, fåtölj, "Barba D'Argento", Pallucco, Italien, efter 1986.36 000 SEK
25Ettore Sottsass, "Shiva" vas, B.D. Barcelona, efter 1973.6 000 SEK
26Ettore Sottsass, "Tahiti", bordslampa, Memphis, Milano, efter 1981.24 000 SEK
27Willy Rizzo, matbord, "Savage", Sabot, Italien 1970-80-tal.12 000 SEK
28Borek Sipek, karmstolar 4 st, "Jansky", Driade, Italien, efter 1986.11 000 SEK
29Warren Platner, "Platner Side Chair", fåtöljer, ett par, Knoll, USA 1960-70-tal.36 000 SEK
30Charles & Ray Eames, "Lounge chair", fåtölj och ottoman, Vitra 1960-70-tal.55 000 SEK
31Charles & Ray Eames, "La Chaise", Vitra 2012.50 000 SEK
32Frank Gehry, stolar ett par, "Super Light", first ed. 283-284/500, för Emeco, USA, efter 2004.7 500 SEK
33Mark Lewis, "Greyhound", ed. 6/10, egen studio, Storbritannien ca 1985.32 000 SEK
34Marc Newson, "Embryo Chair", fåtölj, Idée, Japan, efter 1988.20 000 SEK
35Marc Newson, "Embryo Chair", fåtölj, Idée, Japan, efter 1988.22 000 SEK
36Michel Ducaroy, soffa, fyra delar "Togo", Ligne Roset, Frankrike sannolikt 1980-tal.40 000 SEK
37Boca Do Lobo, soffbord, "Eden", Portugal, 2000-tal.70 000 SEK
38Tom Dixon, matta, "Maze", handtuftad, ca 478 x 478 cm, "MAZE By ASPLUND".40 000 SEK
39Philippe Starck, "Dr Sonderbar", fåtöljer 1 par, XO Frankrike, efter 1993.24 000 SEK
40Lindsey Adelman, taklampa, "Branching Disc, BD.11.01", Studio Lindsey Adelman, Los Angeles, USA, 2016.120 000 SEK
41Lindsey Adelman, taklampa, "Branching Disc, BD.11.01", Studio Lindsey Adelman, Los Angeles, USA, 2016.110 000 SEK
42Piero de Martini, matbord / sidebord, "La Barca", Cassina, Italien efter 1975.13 000 SEK
43Ronald Cecil Sportes, "Sum up", karmstolar 1 par, bord samt askkopp, J.G. Furniture Systems Inc. USA, efter 1982.40 000 SEK
44Robert Indiana, matta, "White on Black", Chosen Love, handtuftad 1995, ca 243 x 247,5 cm.60 000 SEK
45Keith Haring Efter, stol, Bretz, Tyskland efter 1998.11 000 SEK
46matta, tuftad, efter Fernand Léger, ca 272,5 x 159 cm.32 000 SEK
47Mark Brazier Jones, "Tally ho", sittmöbel/objekt, egen Studio, England 2015, unik.40 000 SEK
48Yrjö Kukkapuro, fåtöljer 1 par, "Saturnus", Haimi, Finland 1970-tal. Proveniens Timo Sarpaneva.30 000 SEK
49Yrjö Kukkapuro, fåtölj samt fotpall, "Saturnus", Haimi, Finland 1970-tal. Proveniens Timo Sarpaneva.16 000 SEK
50Yrjö Kukkapuro, soffbord "Saturnus", Haimi, Finland 1970-tal. Proveniens Timo Sarpaneva.Återrop
51Hans J. Wegner, "Ox Chair", EJ-100, fåtölj samt fotpall, Erik Jørgensen, Danmark, efter 1961.55 000 SEK
52Nanna Ditzel, "Bench for two" modell 2600 & 2601, bänk samt bord, Frederica Stolefabrik, Danmark efter 1989.36 000 SEK
53Verner Panton, bordslampa, "Panthella", Louis Poulsen, 1970-tal.13 000 SEK
54Verner Panton, klädhängare, Lüber, Schweiz 1970-tal.8 000 SEK
55Verner Panton, stolar, 4 st "System 1-2-3", Fritz Hansen, Danmark, efter 1973.9 500 SEK
56Carl Fredrik Reuterswärd, matta, silke Kina, handknuten, ca 197 x 153 cm.42 000 SEK
57Jonas Bohlin, fåtöljer ett par, "Paris", ed. 41 & 42, Lammhults Möbel AB, 2000.10 000 SEK
58Jonas Bohlin, fåtölj och bord, "Formula ask", Jonas Bohlin Design AB, Stockholm 1999.16 000 SEK
59Jonas Bohlin, matbord, "Ekvator", Jonas Bohlin Design AB, Stockholm, efter 1997.15 000 SEK
60Jonas Bohlin, stolar 6 st, "Liv", Jonas Bohlin Design AB, Stockholm, efter 1997.26 000 SEK
61Mats Theselius, fåtölj "Inox", ed. 3/199, Källemo, efter 2015.60 000 SEK
62Mats Theselius, fåtölj, "el Rey", ed 285/360, Källemo, efter 1999.85 000 SEK
63Mats Theselius, fåtölj, "Star", ed. 138/360, Källemo, efter 2009.32 000 SEK
64Mats Theselius, fåtölj "El Dorado", ed. 177/360, Källemo, efter 2002.115 000 SEK
65Mats Theselius, fåtölj "El Dorado", ed. 334/360, Källemo, efter 2002.95 000 SEK
66Mats Theselius, skrivbordsstol, "Sheriff", Källemo efter 2003.26 000 SEK
67Per Söderberg, "NEB Writing Desk", skrivbord, No Early Birds, Sverige, efter 2011.20 000 SEK
68Gunilla Lagerhem Ullberg, matta, handtuftad med reliefdekor, ca 236 x 170 cm, Kasthall, omkring 2005.11 000 SEK
69Mats Theselius, fåtölj "Hommage à Sigurd Lewerentz", ed. EA 2/6, Källemo, Värnamo efter 2012.100 000 SEK
70Mats Theselius, fåtölj, "Hommage à Sigurd Lewerentz", ed. 85/123, Källemo, Värnamo, efter 2012.100 000 SEK
71Jonas Bohlin, 6 stolar, "Tivoli", Klong, efter 2002.18 000 SEK
72Jonas Bohlin, 6 stolar, "Tivoli", Klong, efter 2002.19 000 SEK
73Björn Lundberg, gallerimatta, "Natt och Dag", trasmatta, ca 388,5-398 x 128-129 cm.Återrop
74Mårten Medbo, vas, "Dubble Vase" glas, Ajeto, Tjeckien 2001.17 000 SEK
75Ernst Billgren, bänk, "Tjyvar", ed. 13/51, Sverige 2006.22 000 SEK
76Ernst Billgren, bordslampa, "Fattigmanslampa", Reijmyre 2010, ed. 7/50.18 000 SEK
77Birgitta Nelson Clauss, vävnad, "Den stilla stunden", slätväv, ca 117,5 x 113-116 cm, signerad NELSON-CLAUSS.Återrop
78Attila Suta, barskåp, egen studio, det först utförda exemplaret, Stockholm 2020.46 000 SEK
79Attila Suta, sidobord 1 par, egen studio, Stockholm 2018.32 000 SEK
80Lotta Lampa, "Cobra" hommage á Greta Grossman, golvlampa, unik, Studio Lotta Lampa 2021.12 000 SEK
81Niklas Runesson, sideboard, unikt, utfört i egen studio 2019.26 000 SEK
82Niklas Runesson, fåtölj, unik, utförd i hans egen studio 2019.22 000 SEK
83Fåtöljer 1 par, Skandinavien, 1960-tal.18 000 SEK
84Erling Viksjø, soffbord, A/S Conglo, Norge, 1960-70-tal.44 000 SEK
85James Krenov, väggskåp,utförd i egen verkstad, Bromma ca 1965.50 000 SEK
86Hans-Agne Jakobsson, fat på fotställning, Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1950-60-tal.16 000 SEK
87Hans-Agne Jakobsson, taklampor ,1 par, "T487/M", Hans-Agne Jakobsson AB Markaryd, 1960-70-tal.22 000 SEK
88Hans-Agne Jakobsson, golv/ bordslampa, modell "G 81", Hans-Agne Jakobsson AB Markaryd, 1960-70-tal.44 000 SEK
89Erik Höglund, ljuskrona för 16 ljus, Boda Smide, 1960-70-tal.60 000 SEK
90Mona Wassén, vävd tapet, gobelängteknik, ca 107 x 58,5 cm, signerad Mona Wassén.8 000 SEK
91Hans-Agne Jakobsson, taklampa, modell "Sonata" T434/24, Hans-Agne Jakobsson AB Markaryd, 1960-70-tal.60 000 SEK
92Hans-Agne Jakobsson, taklampor, 1 par, modell "Sonata" T434/15, Hans-Agne Jakobsson AB Markaryd, 1960-70-tal.34 000 SEK
93Hans-Agne Jakobsson, bordslampor 1 par, "Sonata", modell C3045/A1, Hans-Agne Jakobsson AB Markaryd, 1960-70-tal.12 000 SEK
94Arne Norell, fåtöljer, ett par "Ari", Möbel AB Arne Norell, 1960-70-tal.32 000 SEK
95Arne Norell, fåtöljer, ett par "Ari", Möbel AB Arne Norell, 1960-70-tal.36 000 SEK
96Arne Norell, fåtölj "Ari", Möbel AB Arne Norell, 1960-70-tal.34 000 SEK
97Achille Castiglioni, & Pier Giacomo Castiglioni, bordslampa, "Taccia Dimmer Muvis", Flos Italien, efter 1962.12 000 SEK
98Lars och Christina Andersson, fåtölj, "Inka", 1980-tal.7 000 SEK
99Jørgen Høvelskov, fåtölj, "Harpan", Christensen & Larsen, Köpenhamn, Danmark, 1970-80-tal.22 000 SEK
100Börge Lindau, & Bo Lindercrantz, stolar ett par, "Plankan", Lammhults Möbel AB, 1980-tal.20 000 SEK