Rookwood pottery, urna med lock, Cincinnati, USA 1888, modell 326.
Glaserad keramik, locket i två lager, genombrutet på insidan. reliefdekor, glasyr i rödbrunt, brunt och gröna nyanser, stämplad RP med två flammor för 1888, inpressat 326 S. Höjd 15,5 cm, diameter ca 17 cm.
Smärre glasyrkrackelyr.
×
Logga in
Kunde inte logga in