draperi/vävnad, "Lejon och Gripar", slätväv med reliefdekor av knutar, ca 228,5-230 x 148,5-153,5 cm
(samt några cm påsydda på baksida). Komponerat 1929. Slätvävd randmönstrad botten i olika benvita, gula och ljusblå nyanser med blåmelerad reliefdekor av spaljémönster med lejon och gripar. Fodrat.
Något ställvis lite hårdare slitage, smutsigt, fläckar, skador, hål. Konserverad.
Beställt 30/8-1931 på AB Elsa Gullberg Textilier och Inredning, även konserverat där.; Anna och Helge Arvidson, Valhallavägen i Stockholm.
Jämför Nationalmuseums utställningskatalog: Elsa Gullberg - Textil pionjär, Uddevalla 1989, plansch kat nr 30, sid 78.
Jämför draperi NM 88/1929 i Nationalmuseums samlingar.