bordslampor 1 par, modell "751", ateljé Lyktan, 1940-50-tal.
Fot i mässing, arm i teak, skärm i vikt plast, höjd 40 cm.
Smärre slitage, plasten något ojämn på ena skärmen.
Hans Bergström – Ljusets första arkitekt
En historisk samling armaturer från ateljé Lyktan
Ritning ur ateljé Lyktans arkiv.
Jansson, Johan, Ljuset ska vara vitt och lysa fritt historien om Ateljé Lyktan, TPB, Johanneshov, 2010, sid. 244.