golvlampa, ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Stomme i lackad metall, tre plastsprutade skärmar, etikettmärkt ateljé Lyktan, höjd 165 cm.
Slitage, färgbortfall.
Hans Bergström – Ljusets första arkitekt
En historisk samling armaturer från ateljé Lyktan