bordslampor 1 par, modell "701", ateljé Lyktan, Åhus, 1950-tal.
Fot i mässing, ben i flätat läder, plastsprutade skärmar, en märkt ateljé Lyktan, höjd ca 55 cm.
Smärre slitage, skärmarna något avvikande i färg.
Hans Bergström – Ljusets första arkitekt
En historisk samling armaturer från ateljé Lyktan
Jansson, Johan, Ljuset ska vara vitt och lysa fritt historien om Ateljé Lyktan, TPB, Johanneshov, 2010, sid. 235.