Modern Art + Design 636

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
31Bertil Vallien, skulptur, båt, Kosta Boda, 2006, originalställ av plåt.Några piggar undertill naggade, möjligen från tillverkningen. Some of the pegs underneath chipped.
170W.A. Bolin, fiskfat, Stockholm 1939, sterling silver.Estimate should be 30,000-35,000SEK/ Utropspris skall vara 30,000-35,000
285Cigarettskrin, tapetserat med Pariskarta, sannolikt inköpt på Firma Svenskt Tenn, 1940-tal.Skall vara: Cigarettskrin, tapetserat med Pariskarta, sannolikt inköpt på Firma Svenskt Tenn, 1940-tal.
300Björn Trägårdh, och Firma Svenskt Tenn, spegel, Firma Svenskt Tenn, dekoren formgiven 1930-34.Liten spricka i spegelglaset i ramen i övre höger hörn. Minute crack to the mirrorglass to the frame in upper right hand corner
418Børge Mogensen, fåtöljer, ett par "Spanska stolen", modell 2226, Fredericia Stolefabrik, Danmark.Modell 2226
488Olle Baertling, "AYARY".Konstverket är utfört 1972.
506Evert Lundquist, "Place de la Concorde".Good condition. Insignificant surface dirt.
534Victor Vasarely, "Ollo".Akryl på pannå
537Jean Bazaine, "Coq, arbre et vol d'oiseau".Ett certifikat utfärdat av Jean-Pierre Greff är inkluderat. Verket kommer att inkluderas i kommande Catalogue Raisonné.
539Louis Valtat, Stilleben med bananer.Verket har verifierats av Louis Valtat Committee 4 november 2021. Intyg kommer att utfärdas och medfölja verket.
566Arman (Armand Pierre Fernandez), TOGO, bord.Bordskivan i glas.
567"Tools of persuasions".Korrekt titel: "Tools of persuasions" Gouache på papper på papper fäst på duk
572AArman (Armand Pierre Fernandez), "Panthère".Utförd 1986. Registrerad hos Denyse Durand-Ruel med arkivnr. 3016 och hos Studio Arman med nr. APA#8302.86.002.
574Arman (Armand Pierre Fernandez), Utan titel.Felaktigt angivet arkivnr hos Archives Denyse Durand-Ruel.
575Arman (Armand Pierre Fernandez), "African spoons".Correct numbered 18/99.
581Arman (Armand Pierre Fernandez), "Jazzy Jaguar".Utgiven av: Art Multi, Paris.
582Arman (Armand Pierre Fernandez), "Walk of fire".Ej unik. Numrerad 47/99. Utförd 2003.
583Arman (Armand Pierre Fernandez), Utan titel.Felaktivt arkivnr hos Denyse Durand-Ruel, Paris.
584Utan titel.Unik. Gouache i två färger
586AArman (Armand Pierre Fernandez), Poubelle.Edition 30 ex + 4 EA.
589Arman (Armand Pierre Fernandez), "Monochrome Accumulation No. 13".Utförd 1988.
596Öyvind Fahlström, "Dopolavoro parsifal".Bladstorlek 29,5 x 42 cm.
605Jan Tarasin, ”PRZEDMIOTY VII”.Ett äkthetsintyg från konstnärens son Jakub Tarasin medföljer konstverket.
616Hans Ekegårdh, Bois de Boulogne.Signerad Ekegårdh a tergo.
631Arthur Percy, "Haga grindar".Signerad C:n-Percy (Carlsson-Percy)
647Gustave Singier, "Le chat de la maison".Vi tackar Philippe Le Burgue för information om konstverket och bekräftelse av äktheten. Verket kommer att inkluderas i den kommande Catalogue Raisonné.
696John Jon-And, "Gullholmen".Uppfordrad duk.
698Greta Knutson-Tzara, Komposition.Utförd 1959
723Joan Miró, "La carousse d´oiseau".Time staining. Not examined out of frame. Full sheet visible. Minor small soft foxing.

Utdragna föremål

Nr.
223

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.