Modern Art + Design 636

196 föremål
320. Hans Bergström, taklampa, ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
414. Hans J. Wegner, "Kina-stolen", Fritz Hansen, Danmark 1966.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
297. Josef Frank, blombord, modell 2205, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
308. Josef Frank, bordsspegel, Firma Svenskt Tenn, modell 2214.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
309. Josef Frank, kandelaber, Firma Svenskt Tenn, 1940-50-tal.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
294. Josef Frank, pall, modell 336, Firma Svensk Tenn, 1940-50-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
313. Josef Frank, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1074.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
310. Josef Frank, soffbord, modell 1112, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
306. Josef Frank, soffbord, modell 2125, Firma Svenskt Tenn, 1960-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
286. Josef Frank, spegel, Firma Svenskt Tenn, utförd år 1940.
Klubbat pris
240 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
293. Josef Frank, stol, modell "695", Firma Svenskt Tenn 1940-50-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
305. Josef Frank, stol, modell 526, Firma Svenskt Tenn, 1930-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
426. Jørgen Høj, två pallar samt bord, Niels Vitsoe, tidigt 1960-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
401. Lisa Larson, skulptur, "Storseglar'n", brons, nr 405.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
366. Nordiska Kompaniet, bordslampor, 2 stycken, 1940-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
364. Nordiska Kompaniet, skåp "Anette", 1944.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
365. Nordiska Kompaniet, sängbord, ett par "Anette", 1944.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
258. Oscar Antonsson, spegel, Swedish Grace, Ystad Brons, 1920-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
257. Oscar Antonsson, väggspegel, Ystad Tenn (Ystad Metallindustri), 1928.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
368. Otto Schulz, fåtöljer, ett par, Boet, 1940-tal.
Klubbat pris
160 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
367. Otto Schulz, soffa, Boet 1940-tal.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
406. Peder Moos, bord, utfört av Peder Moos, Danmark 1943.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
423. Poul Kjaerholm, fåtölj, PK31, edition E Kold Christensen, Danmark.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
428. Poul Kjaerholm, pall "PK-33", E Kold Christensen, Danmark 1960-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
416. Severin Hansen, skrivbord, Haslev Møbler, Danmark 1960-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
358. Sigurd Persson, tekanna, 1940-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
250. Svensk arkitekt, byrå, Swedish Grace, 1920-30-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
248. Svensk formgivare, spegel, Art Nouveau, 1900-talets början.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
251. Swedish Grace, spegel, Herman Bergmans Gjuteri, Stockholm 1920-30-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
276. Swedish Modern, soffa, 1930-40-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
262. Sylvia Stave, kanna, CG Hallberg, Stockholm 1930-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
400. Tyra Lundgren, väggrelief, signerad och daterad 1966.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK