Modern Art + Design 636

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1Karl Lindeberg, vas, Kosta, jugend, 1900-talets början.6 500 SEK
2Axel Enoch Boman, vas, Reijmyre 1913, nr 312, unik.26 000 SEK
3Knut Bergqvist & Heinrich Wollman, vas "graal", Orrefors 1917, nr 390.Återrop
4Peder Nyblom, plunta och bägare, målat glas, Orrefors 1924.9 000 SEK
5skål med fat, Orrefors 1930, modell 147, gravör Karl Rössler.Återrop
6Edward Hald, "Fyrverkeriskålen", modell 248, Orrefors 1957, graverad av Karl Rössler.48 000 SEK
7Edvin Öhrström, vas, "Ariel", Orrefors 1952.30 000 SEK
8Sven Palmqvist, skål, "Ravenna", Orrefors 1952.5 500 SEK
9John Selbing, skulptur "Klot över kon", Orrefors 1957.70 000 SEK
10Nils Landberg, vas, Orrefors 1941, gravör John Rosenstam.5 000 SEK
11Nils Landberg, tulpanglas, Orrefors 1957.6 500 SEK
12Nils Landberg, vas, Orrefors 1961.8 500 SEK
13Ingeborg Lundin, Vas, Orrefors 1957.9 500 SEK
13AIngeborg Lundin, vas, ariel, "Ansikten", Orrefors 1969.22 000 SEK
14Bengt Edenfalk, vas, "Thalatta", Skruf, 1960-tal.Återrop
15Edvin Öhrström, skulptur, "Tjurhuvud", Lindshammars glasbruk, signerad och daterad 1953.50 000 SEK
16Ann Wolff, skål på fot, 1979, glasblåsare Wilke Adolfsson.5 500 SEK
17Edvin Öhrström, skulptur, Lindshammars glasbruk, sannolikt 1960-tal.28 000 SEK
18Ann Wolff, skål, "Familjefesten", 1979.26 000 SEK
19Gunnar Cyrén, vas, "graal", Orrefors 1989.19 000 SEK
20Eva Englund, vas, "graal", Orrefors 1986.Återrop
21Eva Englund, vas, "graal", Orrefors 1986.16 000 SEK
22Eva Englund, vas "graal", Orrefors 1987.Återrop
23Eva Englund, vas, "graal", Orrefors 1989.14 000 SEK
24Eva Englund, vas, Orrefors 1989, EA-1.10 000 SEK
25Eva Englund, vas, "graal", Orrefors 1990.19 000 SEK
26Erik Höglund, skulptur/vas, "Tjur", Strömbergshyttan 1994, EA.32 000 SEK
27Ulrica Hydman-Vallien, skulptur "Marilyn", unik.22 000 SEK
28Bengt Lindström, vas, Kosta Boda, numrerad 9/95.40 000 SEK
29Bengt Lindström, skulptur "Mask C Gul", Berengo, Murano, Italien 2000, ed. 3/8.20 000 SEK
30Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda, unik.12 000 SEK
31Bertil Vallien, skulptur, båt, Kosta Boda, 2006, originalställ av plåt.210 000 SEK
32Bertil Vallien, skulptur, "Head", Kosta Boda ca 1996.32 000 SEK
33Per B. Sundberg, vas "Fabula", unik, Orrefors 2004.24 000 SEK
34Per B. Sundberg, vas, "litograal", Orrefors 2004, unik.13 000 SEK
35Peter Hermansson, vas, "graal", Örsjö 2012, unik.26 000 SEK
36Tapio Wirkkala, art object, glas, Iittala, Finland 1950-tal.17 000 SEK
37Saara Hopea, vas, "Panter", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1955.12 000 SEK
38Saara Hopea, vas "Panter", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1957.6 500 SEK
39Kaj Franck, vas, modell "KF 239", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1959.7 000 SEK
40Kaj Franck, karaff, "Kremls klockor", Nuutajärvi Notsjö. Finland 1963.80 000 SEK
41Nanny Still, vas/skulptur, "Melon", Riihimäen Lasi Oy, Finland.22 000 SEK
42Timo Sarpaneva, skulptur, glas, "Claritas", Iittala, Finland 1984.24 000 SEK
43Oiva Toikka, skulptur, tupp 'Kaiku', Nuutajärvi, Finland 1980-90-tal.15 000 SEK
44Emile Gallé, skål, Cristallerie de Nancy, Art Nouveau ca 1900.22 000 SEK
45Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, ca 1900.24 000 SEK
46Emile Gallé, vas, "firepolished", Nancy, Frankrike, Art Nouveau, ca 1900.34 000 SEK
47Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.9 000 SEK
48Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, jugend, efter 1904.14 000 SEK
49Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, efter 1904.11 000 SEK
50Daum, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.50 000 SEK
51Loetz, vas, Klostermühle, Österrike, jugend ca 1900.Återrop
52Louis Comfort Tiffany, vas "Favrile", USA, Art Nouveau.5 500 SEK
53vas "Fenicio" modell 3863, Venini, Murano, Italien 1950-60-tal.Återrop
54Fulvio Bianconi, vas "a Fasce di Colore", Venini Murano Italien 1950-60-tal.85 000 SEK
55Fulvio Bianconi, vas, "Fasce Orizzontali", Venini, Murano, Italien 1950-tal, modell 4315.14 000 SEK
55AGinette Gignous, vas "Pioggia", Venini, Murano, Italien 1960-tal.6 500 SEK
56Riccardo Licata, vas, "Fascia murrine", Venini, Murano, Italien 1950-60-tal.9 000 SEK
57Paolo Venini, vas "Mezzaluna murrine", Venini, Italien 1950-tal.95 000 SEK
58Alessandro Pianon, skulptur, fågel, Vistosi, Murano 1960-tal.65 000 SEK
59Peter Pelzel, vas, Vistosi, Italien, 1960-tal.4 000 SEK
60Gunnar G:son Wennerberg, vaser, 2 st, Gustavsberg, jugend, bl a 1907.36 000 SEK
61Wilhelm Kåge, vas, Gustavsbergs studio 1955.22 000 SEK
62Wilhelm Kåge, urna, farstagods, Gustavsbergs studio 1940-50-tal.230 000 SEK
63Wilhelm Kåge, vas "Farsta", Gustavsberg 1940.19 000 SEK
64Wilhelm Kåge, urna med lock, "Farsta", Gustavsbergs studio 1960.125 000 SEK
65Wilhelm Kåge, skål ”Farsta”, Gustavsbergs Studio 1959.15 000 SEK
66Berndt Friberg, vas, Gustavsberg Studio, 1972.26 000 SEK
66ABerndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1974.34 000 SEK
67Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1976.60 000 SEK
68Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1968.15 000 SEK
69Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1964.42 000 SEK
70Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.44 000 SEK
71Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, 1958.14 000 SEK
72Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, 1965.60 000 SEK
73Berndt Friberg, vaser, 3 st och skål, Gustavsbergs studio 1964-76.12 000 SEK
74Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1950.55 000 SEK
75Berndt Friberg, urna, Gustavsbergs studio, 1968.Återrop
76Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio, 1957, 1976 och möjligen 1959.18 000 SEK
77Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1968.32 000 SEK
78Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.18 000 SEK
79Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, 1962.8 000 SEK
80Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1968.14 000 SEK
81Lisa Larson, vas, stengods, Gustavsberg Studio, 1950-tal, unik.7 000 SEK
82Stig Lindberg, vas, Gustavsberg Studio, sannolikt 1940-tal.22 000 SEK
83Stig Lindberg, väggplakett, Gustavsbergs studio, 1950-tal, ed. 12/40.19 000 SEK
84Stig Lindberg, väggplakett, Gustavsbergs studio, 1950-tal, ed. 15/40.13 000 SEK
85Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.65 000 SEK
86Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1953.18 000 SEK
87Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1960.12 000 SEK
88Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1962.19 000 SEK
89Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.9 500 SEK
90Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1967.10 000 SEK
91Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1967.10 000 SEK
92Stig Lindberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1967-70.12 000 SEK
93Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1970.4 500 SEK
94Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1966.Återrop
95Gunnar Nylund, golvvas, Rörstrand 1950-tal.44 000 SEK
96Gunnar Nylund, vas, Rörstrand, 1950-tal.7 500 SEK
97Gunnar Nylund, "S:t Göran och Draken", monumental skulptur, Rörstrand 1900-talets mitt.175 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

209. Maria Friberg, "Days of Eyes 1", 2014.
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
Budhistorik
70 000

ditt bud
Aktuellt bud:
70 000 SEK