Modern Art + Design 636

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
196Märta Måås-Fjetterström, matta, "Steninge", flossa, ca 315 x 200-204 cm, signerad AB MMF.46 000 SEK
197Märta Måås-Fjetterström, matta, "Ängarna", flossa, ca 212,5 x 158,5 cm, signerad AB MMF.50 000 SEK
198Märta Måås-Fjetterström, matta, "Tornet", flossa, ca 311 x 203-209 cm, signerad AB MMF.185 000 SEK
199Märta Måås-Fjetterström, matta, "Tornet", flossa, ca 298-304,5 x 202,5-205,5 cm, signerad AB MMF.60 000 SEK
200Märta Måås-Fjetterström, matta, "Älgö", flossa, ca 338 x 236,5-239,5 cm, signerad MMF.48 000 SEK
201Märta Måås-Fjetterström, matta, "Tusenskönan" ("Bellis"), flossa, ca 206,5-208,5 x 111-115 cm, signerad AB MMF.16 000 SEK
202Märta Måås-Fjetterström, matta, "Eken", flossa, ca 309 x 205-209 cm, signerad MMF.40 000 SEK
203Barbro Nilsson, matta, "Gröningen ljus", flossa, ca 244,5 x 173-174,5 cm, signerad AB MMF BN.140 000 SEK
204Märta Måås-Fjetterström, matta, "Skvattram", reliefflossa, ca 245 x 133-134,5 cm, signerad MMF. 2,80 x 1,60.38 000 SEK
205matta, reliefflossa, ca 149 x 82-83 cm, signerad och daterad S.K.L.H. 1947 på baksidan.11 000 SEK
206matta, reliefflossa, ca 187,5-189,5 x 96,5-100 cm, signerad och daterad S.K.L.H. 1945 på baksidan.Återrop
207Märta Måås-Fjetterström, matta, "Bäckahästen", tät rölakan, ca 306,5-310 x 203-205,5 cm, signerad MMF.85 000 SEK
208Märta Måås-Fjetterström, matta, "Nöthåret", rölakan, ca 197,5 x 118-119 cm, signerad MMF.16 000 SEK
209Märta Måås-Fjetterström, matta, "Vit botten", rölakan, ca 296,5 x 220,5-222,5 cm, signerad AB MMF.36 000 SEK
210Märta Måås-Fjetterström, matta, "Dukater", rölakan ca 298,5 x 231,5-233,5 cm, signerad AB MMF.70 000 SEK
211Märta Måås-Fjetterström, matta, "Ljusa mattan", rölakan, ca 294,5 x 102-104 cm, signerad MMF.28 000 SEK
212Märta Måås-Fjetterström, gallerimatta, "Grön äng", rölakan, ca 284,5 x 94,5 cm, signerad AB MMF.24 000 SEK
213Märta Måås-Fjetterström, matta, "Röd grön äng", rölakan, ca 315 x 249-250,5 cm, signerad AB MMF.155 000 SEK
214Märta Måås-Fjetterström, matta, "Bruna heden", rölakan, ca 204,5-205,5 x 130,5-132,5 cm, signerad AB MMF.24 000 SEK
215Märta Måås-Fjetterström, matta, "Rutmattan", rölakan, ca 290,5-294,5 x 200-203 cm, signerad MMF.50 000 SEK
216Märta Måås-Fjetterström, matta, "Rutmattan", rölakan, ca 252,5-256,5 x 146,5-149 cm, signerad MMF.18 000 SEK
217Märta Måås-Fjetterström, matta, "Rutmattan", rölakan, ca 201-203 x 145,5 cm, signerad MMF.8 000 SEK
218Barbro Nilsson, matta, "Salerno blå", rölakan, ca 307-308,5 x 201,5-204 cm, signerad AB MMF BN.130 000 SEK
219Barbro Nilsson, matta, "Salerno grön med enkel bård", rölakan, ca 295 x 197-198,5 cm, signerad AB MMF BN.70 000 SEK
220Barbro Nilsson, matta, "Falurutan mellanblå", rölakan, ca 305,5 x 202 cm, signerad AB MMF BN.75 000 SEK
221Barbro Nilsson, matta, "Falurutan, lättblå III", rölakan, ca 257 x 170 cm, signerad AB MMF BN.42 000 SEK
222Barbro Nilsson, matta, "Falurutan grön, Alice", rölakan, ca 218 x 146,5-150,5 cm, signerad AB MMF BN.26 000 SEK
224Rakel Carlander, matta, rölakan, ca 310,5 x 195,5-199 cm, signerad RC.16 000 SEK
225matta, "Sommarnatt", rölakan, ca 203,5 x 133-140 cm, signerad JJ.Återrop
226Irma Kronlund, matta, rölakan, ca 223 x 148 cm, signerad KLH IK (Kronobergs Läns Hemslöjd).13 000 SEK
227Barbro Nilsson, matta, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 312-313,5 x 200-204,5 cm, signerad AB MMF BN.140 000 SEK
228Barbro Nilsson, matta, "Spättan, gul", gobelängteknik, ca 190,5-192,5 x 135-143 cm, signerad AB MMF BN.Återrop
229Barbro Nilsson, matta, "Strålblomman grå", gobelängteknik, ca 286,5 x 219,5-221,5 cm, signerad AB MMF BN.42 000 SEK
230Barbro Nilsson, matta, "Tånga brun original", gobelängteknik, ca 275 x 192-200,5 cm, signerad AB MMF BN.105 000 SEK
231Barbro Nilsson, matta, "Tånga brun och grön", gobelängteknik, ca 223 x 153-155 cm, signerad AB MMF BN.50 000 SEK
232Barbro Nilsson, matta, "Tånga ljus", gobelängteknik, ca 226,5 x 163-164 cm, signerad AB MMF BN.50 000 SEK
233Barbro Nilsson, matta, "Park, blå och grön", gobelängteknik, ca 290 x 225,5-228 cm, signerad AB MMF BN.155 000 SEK
234Brita Grahn, matta, rölakan och gobelängteknik, ca 354,5 x 277 cm, signerad Brita Grahn.70 000 SEK
235Ingrid Dessau, matta, gobelängteknik och rölakan, ca 211 x 204,5 cm, signerad MLH ID.32 000 SEK
236Barbro Nilsson, Matta, "Magdalena, gul", tät rya, ca 389-391,5 x 303-305 cm, signerad AB MMF BN.350 000 SEK
237Barbro Nilsson, matta, "Violetta blå", tät rya, ca 183 x 128,5-130 cm, signerad AB MMF BN.60 000 SEK
238Märta Måås-Fjetterström, matta, "Blå randig", rya, ca 141,5-143 x 83-85 cm, signerad MMF.4 000 SEK
239Barbro Nilsson, matta, "Stjärnåkra", rya, ca 154,5 x 105-107,5 cm, signerad AB MMF BN.7 000 SEK
240Lars Gynning, matta, rya, ca 212,5 x 140 cm, signerad LG SH (Lars Gynning, Svensk Hemslöjd).6 500 SEK
241Märta Måås-Fjetterström, matta, "Blå Silverryan", reliefrya, ca 201 x 96,5-97,5 cm, signerad MMF.32 000 SEK
242Josef Frank, matta, "Matta nr 1", handtuftad, ca 347 x 257 cm.90 000 SEK
243Gustav Gurschner, vas, Österrike, ca 1905, jugend.55 000 SEK
244Österrike/Tyskland, sannolikt, skåp/notskåp, 1900-talets början.18 000 SEK
245Bordslampa, Wien, Österrike, märkt 1928.17 000 SEK
246Demetre Chiparus, skulptur "Hush", patinerad brons, Paris 1920-tal.40 000 SEK
247Alice Nordin, bordslampa, Herman Bergman Konstgjuteri, Stockholm 1901, brons, Art Nouveau.50 000 SEK
248Svensk formgivare, spegel, Art Nouveau, 1900-talets början.48 000 SEK
249Carl Westman, tillskriven, takarmatur, jugend ca 1915, sannolikt utförd av Petter Andersson på Myra.10 000 SEK
250Svensk arkitekt, byrå, Swedish Grace, 1920-30-tal.30 000 SEK
251Swedish Grace, spegel, Herman Bergmans Gjuteri, Stockholm 1920-30-tal.32 000 SEK
252Anna Petrus, bricka, egen verkstad ca 1924, Swedish Grace.46 000 SEK
253Anna Petrus, trädgårdsurnor, ett par "Blomkruka nr 1" Näfveqvarns Bruk.42 000 SEK
254Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk, Swedish Grace.48 000 SEK
255Svensk formgivare, "Fritidsurnan", Näfveqvarns Bruk, 1930-tal.16 000 SEK
256Carl Malmsten, byrå, Swedish Grace, Svensk Hemslöjd, 1930-tal.48 000 SEK
257Oscar Antonsson, väggspegel, Ystad Tenn (Ystad Metallindustri), 1928.8 000 SEK
258Oscar Antonsson, spegel, Swedish Grace, Ystad Brons, 1920-tal.22 000 SEK
259Carl Hörvik, trädgårdsmöbel, bord med 4 stolar för Stadshotellet Båstad eller Lindgården, Stockholm ca 1927-29.90 000 SEK
260Carl Hörvik, trädgårdsmöbel, bord med 2 stolar, för Stadshotellet Båstad eller Lindgården, Stockholm ca 1927-29.85 000 SEK
261Carl Hörvik, fåtöljer 1 par, Swedish Grace, 1920-tal.165 000 SEK
262Sylvia Stave, kanna, CG Hallberg, Stockholm 1930-tal.8 000 SEK
263Axel Einar Hjorth, satsbord, "Caesar" 3 delar, specialbeställt, Nordiska Kompaniet 1937.28 000 SEK
264Axel Einar Hjorth, stol, "Bridge", Nordiska Kompaniet, 1932.20 000 SEK
265Axel Einar Hjorth, bord med stenskiva, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1931.340 000 SEK
266Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.55 000 SEK
267Axel Einar Hjorth, stolar, fyra stycken, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.48 000 SEK
268Axel Einar Hjorth, bord, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.65 000 SEK
269Axel Einar Hjorth, stol, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.145 000 SEK
270Axel Einar Hjorth, stol, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.120 000 SEK
271Axel Einar Hjorth, soffa, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.80 000 SEK
272Axel Einar Hjorth, "Sandhamn", bord, specialbeställt hos Nordiska Kompaniet 1933.270 000 SEK
273Axel Einar Hjorth, taburetter 1 par, "Typenko", Nordiska Kompaniet 1936.17 000 SEK
274Axel Einar Hjorth, bord "Mora", Nordiska Kompaniet 1930 för Stockholmsutställningen 1930.580 000 SEK
275Hans Bergström, skålfat, 2 stycken, Ystad Metall 1930-tal.22 000 SEK
276Swedish Modern, soffa, 1930-40-tal.34 000 SEK
277Erik Chambert, skåp, Chamberts Möbelfabrik, Norrköping 1930-40-tal.18 000 SEK
278Nils Fougstedt, teservis, tre delar, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1930-32-1934.12 000 SEK
279Estrid Ericson, sannolikt, skål med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1936.7 000 SEK
280Björn Trägårdh, bricka, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1935.10 000 SEK
281Estrid Ericson, vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1927.Återrop
282Estrid Ericson, tobaksburk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1950.18 000 SEK
283Josef Frank, skåp, "Plan de Paris à vol d'oiseau", Firma Svenskt Tenn, ca 1937-1943.2 650 000 SEK
284Josef Frank, taklampor 1 par, modell "G2557", Firma Svenskt Tenn, 1940-50-tal.Återrop
285Cigarettskrin, tapetserat med Pariskarta, sannolikt inköpt på Firma Svenskt Tenn, 1940-tal.20 000 SEK
286Josef Frank, spegel, Firma Svenskt Tenn, utförd år 1940.240 000 SEK
287Josef Frank, bordslampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2483, 1950-tal.3 500 SEK
288Estrid Ericson, bordsur, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1932.30 000 SEK
289Estrid Ericson, tillskriven, skulptur för exponerande av ringar, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.14 000 SEK
290Josef Frank, bordsspegel, modell "2214", Firma Svenskt Tenn, 1940-50-tal.24 000 SEK
291Josef Frank, bordslampor, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 2483, 1950-tal.11 000 SEK
292Josef Frank, skrivbord, variant av modell 2115, Firma Svenskt Tenn, Stockholm.22 000 SEK
293Josef Frank, stol, modell "695", Firma Svenskt Tenn 1940-50-tal.11 000 SEK
294Josef Frank, pall, modell 336, Firma Svensk Tenn, 1940-50-tal.28 000 SEK
295Josef Frank, soffbord, modell 1196, Firma Svenskt Tenn, 1940-50-tal.44 000 SEK
296Josef Frank, skåp, modell 955 Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1940-50-tal.70 000 SEK