268
1291766

Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 301 x 254 cm, Frankrike 1700-tal.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 540 - 8 720 EUR
6 840 - 9 120 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Polykromt landskap med träd, blommor och fåglar. Bård med pilkoger, amplar, blommor, fåglar, fyrfat och rocailler. Ull och silke. Delvis fodrad.

Beskuren. Något slitage och smutsig, konserverad, lagningar, stora kompletteringar, smärre skador. Bården är möjligen från en annan samtida tapet.

Proveniens

Privat samling från en svensk adelsfamilj.