269
1338536

Matta, gobelängteknik, ca 625 x 431,5 cm, Aubusson 1800-talets mitt - omkring 1900, Frankrike.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Stor benvit- och pastellgråmelerad medaljong och hörnornament med polykroma blombuketter, blomfestonger och blomkrans samt rött ramverk. Bred ljusröd huvudbård med stor akantusranka och i hörnen medaljong med blombukett.
Fodrad.

Något slitage, smutsig, fläckar, smärre hål och lagningar, missfärgningar, vissa ihopsydda delar har lossnat.