274
1357182

Matta, antik/semiantik Anatolisk kelim, ca 292-301 x 125-135 cm.

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
610 - 785 EUR
639 - 821 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Ett tätt mönster av polykroma hexagoner, stiliserade växter och geometriska figurer. Kortsidorna med ca 12 cm brun slätväv sydd på baksidan.

Något slitage, smutsig, fläckar, smärre skador, lagningar.