Benvit botten med en stor polykrom byggnad med torn samt ovan ett Qajar-ansikte. Benvit huvudbård med stiliserad blom- pamett-, arabesk- och granatäppelranka. Daterad 1330 (1911/12).
Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar varav några stela, missfärgningar, smärre lagningar. Långsidorna med trampveck, en kortsida saknar några knutrader, baksidan med smärre malskador.