Röd botten med spaljéliknande dekor med polykroma stiliserade blommor. Benvit huvudbård med stiliserad blad- och blomranka. Flera smala bårder.
Beskuren. Något slitage, fläckar varav några hårda och ställvis sköra, några missfärgade områden, malskador, lagningar, skador. Långsidorna med trampveck och skador, kortsidorna med smärre skador.