311
1356455

Matta, antik Sarouk, ca 421-428 x 316-324,5 cm.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 570 - 1 740 EUR
1 640 - 1 830 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Terrakottafärgad botten med blomvaser, stiliserade palmett- och blomslingor samt stor mörkblå medaljong med rankor med arabesker och blommor samt mindre medaljong. Benvita hörnornament med blom- och bladmönster. Bred mörkblå huvudbård med stora blad-, palmett- och blommönster.

Svag lukt av rök. Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar. Lagat trampveck som går in 32 cm från en långsida. Långsidorna med smärre trampveck och skador. Kortsidorna saknar några knutrader, en kortsida har liten skada. En kortsida är skadad, har flera små revor samt en stor reva, ca 25 cm in från kortsida och med bredd ca 1-4 cm och med spår av klister.