312
1324175

Matta, antik/semiantik Shirvan sannolikt, ca 178-180 x 125-129,5 cm (kortsidorna inklusive 2-2,5 cm "slätväv"),

Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
523 - 610 EUR
547 - 639 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Kaukasien. Mörkblå botten med benvitt och polykromt spaljé-, blom- och arabeskliknande mönster. Blå huvudbård med så kallat kufiskt mönster. Flera smala bårder.

Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, smärre trampveck, skador och lagningar. Sidorna med trampveck och skador, kortsidornas baksida bandkantade.