36
1362207

Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Gustavianskt.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgyllt och bronserat. Skiva av grå kalksten. Snidad dekor av pärlstav och fleuroner. Kragade kannelerade ben. Svängt fotkryss med urna och festonger. Längd 91, bredd 49, höjd 82 cm.