Klippigt kustlandskap
Signerad B. Lindholm och daterad -93. Duk 39 x 59 cm.
Dr Hugo Hammar, Göteborg.
Genom förvärv till nuvarande ägare.
"Konst i Svenska Hem", band II:1, 1943. Upptagen i förteckningen under 510. Doktor Hugo Hammar, Göteborg, s.325.