"Portrait de Raymonde"
Signerad Derain. Utfört 1934. Olja på uppfodrad duk 41 x 33,5 cm. Certifikat från Comité André Derain medföljer verket.
Inköpt i London på 1940-talet av Björn Prytz (1887-1976) svensk industriman, diplomat och riksdagsledamot, Sveriges sändebud i London under andra världskriget; Därefter i arv till nuvarande ägare.