1389947

Erik Höglund

(Sverige, 1932-1998)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Erik Höglund
(Sverige, 1932-1998)

väggspegel, Eriksmålaglas, 1960-70-tal.

Polykromt bemålad furu, fronten med skulpterade blommor, fåglar, katt och hållare för två ljus, signerad EH, höjd 175 cm, bredd 70 cm.

Smärre slitage och märken.