266
1392846

Matta, rölakan, ca 359 x 247 cm, Sverige.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

1910 - 1920-tal. Blåmelerad spegel. Bred brungrå melerad bård med stiliserande renar och träd.

Ställvis något slitage, smärre fläckar, obetydliga lagningar.