282
1395183

Matta, rölakan, ca 300 x 194 cm, Sverige

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

1950-tal. Blå botten med stiliserat modernistiskt mönster i benvitt och lila. Rutmönstrad bård.

Något slitage, smutsig, fläckar. Insydda kortsidor, fransar saknas.