299
1382494

Svea Norén

(Sverige)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Svea Norén
(Sverige)

matta, gobelängteknik, ca 298 x 202 cm, signerad SN.

Sverige 1950-tal. Ljusblåmelerad botten med stor polykrom modernistiskt mönster i mörkblått, benvitt, rosa och olika nyanser av gult.

Ställvis något slitage, smutsig, fläckar. Den orientaliska flätan är ställvis skadad.