307
1391574

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

matta, "Effsingen", rölakan, ca 248 x 157 cm, signerad AB MMF.

Komponerad 1936. Tillverkad efter 1941.

Något slitage och smutsig, fläckar, obetydliga skador. Kortsidorna med smärre skador och med spår av klister, skadade fransar, några saknas.

Formgivare