325
1395199

Anna-Greta Sjöqvist

(Sverige, 1908-1993)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Anna-Greta Sjöqvist
(Sverige, 1908-1993)

matta, gobelängteknik, ca 216,5 x 148 cm. Signerad ILSE AG S.

Sverige omkring 1950. Geometriska mönster i benvitt samt olika gula, bruna, grå och gröna nyanser.

Ställvis något slitage, smutsig, smärre fläckar. Ställvis skadade fransar.