Betsad furu, sitsar i röd textil, sitthöjd ca 32 cm.
Smärre slitage.
Inköpt under tidigt 1940-tal av ett Svensk-Norskt par som levde i Norge men som ofta resta till Sverige för att handla inredning till hemmet.
Avbildad i Steneby Hemslöjdssförenings tidskrift, 1930-tal.