440
1369615

Bruno Mathsson

(Sverige, 1907-1988)
Bruno mathsson, fåtölj "liggstol nr 36", firma karl mathsson, värnamo 1940.

fåtölj "Liggstol nr 36", Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940.

Björk och bok, formpressad stomme, flätad sadelgjord, klädsel samt nackkudde i brunt fårskinn, stolen märkt med pappersetikett BM36 KM40, stämplad MADE IN SWEDEN DESIGNED BY BRUNO MATHSSON, höjd ca 83 cm, längd ca 140 cm.

Smärre slitage, skinnet med smärre skador.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris:
22 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60